Za njeno lekovito svojstvo malo se zna

Jela je četinarska vrsta drveća koja pripada porodici borova (Pinaceae). Od prirode je rasprostranjena u planinama srednje, južne i delom zapadne Evrope.

Dostiže visinu od 65 metara i prečnik do 1,5 metara. Raste ravno, poput sveće, krošnja je kupastog do cilindričnog oblika. Iglice su dugačke, sa dve bele pruge na naličju. Mirisi izdanaka i drveta su prijatni i smolasti, dok je ukus gorkast. Šišarice stoje uspravno, duge 10-20 cm, valjkastog oblika. Zrele šišarice se na stablu raspadaju, tako da na stablu ostaje samo vreteno šišarice.

Jela uglavnom raste na zemljištima bogatim humusom, a u planinskim predelima javlja se i do 1500 m nadmorske visine. Kod nas je ima na planinama istočne, zapadne i centralne Srbije (Rtanj, Maljen, Stara planina, Kopaonik i dr.)

Foto: pixabay
Foto: pixabay

Jela se dobro slaže sa raznim zimzelenim biljkama, listopadnim grmovima i trajnicama, a zbog sporog rasta može se uzgajati u saksijama, kontejnerima i malim prostorima mnogo godina pre nego što preraste prostor. Iako mogu da prezime u hladnim uslovima napolju, jednako ih je lako premestiti u zatvoreni prostor i vratiti napolje u rano proleće.

Jela ima i mnogobrojna lekovita svojstva koja su prepoznata još u dalekoj prošlosti. Zbog toga se od davnina koristi za lečenje i olakšavanje različitih tegoba.

Žvakanje sasvim mladih grančica jele deluje na izlučivanje mokraće, a primenjuje se i protiv osipa, skorbuta i glista. A od mladih izdanaka i iglica, punih vitamina C, priprema se i čaj koji se preliva vrućom, ali ne i ključalom vodom i ostavi 5 do 10 minuta. Pije se topao s medom, protiv kašlja i gripoznih infekcija. Dobar je i za čišćenje krvi. Od smole se dobija terpentin, a mladi izdanci i iglice služe kao lek u medicini i za dobijanje eteričnog ulja koja deluju antiseptično i koriste se za iskašljavanja sluzi i gnoja, prehlade, bronhitisa, plitkog disanja, reumatizma i artritisa, kao i nervne napetosti. Ako se primeni lokalno (na kožu) ovo etarsko ulje povećava prokrvljenost na mestu koje se namaže i stvara osećaj toplote. Često je sastavni deo masti, gelova, kupki i drugih preparata koji se utrljavaju, ili koriste kao dodatak kupkama za ublažavanje bolova kod reumatizma i išijasa i tegoba kod gornjih disajnih puteva. Dragocen je i u izradi losiona za čišćenje kože.

Iz ove kategorije

Pročitajte i

Čajevi za kvalitetniji život

Najčitanije danas

Najčitanije ove nedelje

Najčitanije ovog meseca