Sezona zimnice i ove godine otvara dilemu – da li se isplati praviti domaći ajvar? Ukoliko imate vremena i strpljenja, odgovor je – da, a računice pokazuju da ćete sigurno uštedeti višestruko. Umesto 450-550 dinara po tegli koliko košta ako ih naručite ili 656 dinara koliko je cena za 560 grama u prodavnici, domaći ajvar koštaće vas 164 dinara za teglu.
Svako domaćinstvo ima svoj recept kako pravi ovu, za mnoge, najomiljeniju zimnicu. Ipak, zbog nedostatka vremena, jer za 20 kilograma paprika od kojih se dobije 7,2 kilograma ajvara potrebno je oko osam sati rada, mnogi se snalaze i naručuju. Ajvar je u Srbiji odavno je postao biznis.
– Svake godine u ovo vreme naručim pet tegli, koje mi iz Leskovca isporuče u Beograd. Jedna tegla ajvara košta 550 dinara, i u odnosu na prošlu godinu poskupeli su za 50 dinara. Dve tegle ajvara pojedemo u roku od dve nedelje, ostale razvučemo na mesec i po. Srećom pa i svekrva naruči pet tegli, a mama 15 pa kad pojedemo svoj, uzmemo njihov ajvar – priča Slavica Todorović iz Beograda.
Oni koji nemaju način da naruče ili oni koji kad god im se jede tokom godine jednostavno odu do prodavnice i kupe imaju širok dijapazon izbora – domaći ajvar, malo zaljućen ili pak uvoz iz Makedonije. Cene šarenolike. Najjeftiniji u tegli od 360 grama – 99 dinara, a ima i od 700 grama za 165 dinara. Uvozni iz Makedonije 680 grama može da se pazari za 256 dinara. Kad se pogleda deklaracija osim paprika ima i plavog patlidžana. Onaj od čiste paprike je duplo skuplji. Za teglicu od 550 grama treba izdvojiti od 578 do 656 dinara.
Najjeftinije da sami pravite
Ipak, većina ostaje verna motou „najbolji ajvar je sopstveni“ i pravi ga. U gradskim uslovima to znači odlazak na pijacu. Cene za kilogram paprika su od 40 pa do 85 dinara za kilogram. Miljko Milosavljević iz Zemuna godinama pravi ajvar u sopstvenoj proizvodnji. Na Kvantašu kaže uvek kupi najkvalitetniju papriku. Ove godine platio je 50 dinara za kilogram, a ista takva na pijaci je 70 dinara.
– Za 20 kilogram paprika što stane u jednu veću kutiju izdvojio sam 1.000 dinara, odnosno 50 dinara po kilogramu. Potrebno je tri sata da se ispeku i za to vreme se utroši oko 10 kilovata struje. Ako to radite po jeftinoj tarifi to je trošak od 15 dinara, dok po skupljoj bude 60 dinara – priča Miljko.
Ukoliko jedna osoba ljušti paprike, potrebno je još tri sata. Onda se očišćena paprika ocedi, zatim samelje na mašini za meso. Za to je potrebno još pola sata. Potom se ajvar kuva, još minimum dva sata (pet kilovata struje). To je još 40 dinara za utrošak skuplje struje. U tu smesu dodaje se pola litre ulja, dva konzervansa i čašica sirćeta, kao i soli po ukusu (trošak od oko 80 dinara).
– Od 20 kilograma sirove paprike, dobili smo devet teglica po 800 grama, odnosno 7,2 kilograma ajvara a to nas je ukupno koštalo 1.180 dinara. Kad se sabere materijal, bez cene rada, ispada da tegla ajvara napravljena u gradu košta 164 dinara – priča Miljko Milosavljević, koji sa svojom suprugom Stojankom svake godine pravi ajvar. Do sada su kako kaže stavili već dve ture. I planiraju treću, na radost dece i unučića.
Ovo je bila gradska priča o ajvaru, a kao što svako domaćinstvo ima svoj recept, tako ima i svoj način kako paprike peče a posle i ajvar kuva. Osim na električnom šporetu, u kuhinji ili na terasi, mnogi to čine napolju, u blizini svojih zgrada ili u dvorištu, na šporetu na drva ili na rešetkama…Ali računica je slična.