Jedan od najznačajnijih činilaca konfora i dobrobiti životinja jeste ambijentalna temperatura. Obezbeđenje optimalnih temperatura je važno i zbog dobrobiti i blagostanja a ne samoi iz ekonomskih razloga. Visoke temperature izazivaju stresno stanje kod životinja a koje se može manifestovati kao toplotni stres. Različite vrste domaćih životinja različito podnose visoke temperature. U tom smislu najmanje su osetljivi konji, jer imaju mogućnost obilnijeg znojenja zbog izuzetne aktivnosti znojnih žlezda. Za razliku od konja, goveda teže podnose vrućinu iz razloga što se odavanje viška toplote putem isparavanja i znojenja javlja nedovoljno s obzirom da se znoji samo prednji deo tela.
Živina je vrlo osetljiva na visoke temperaturte jer nema znojne žlezde, a višak toplote može samo da odaje puten disanj i opuštanja krila. Svinje poseduju znojne žlezde ali teško podnose visoke temperature jer se ne znoje dovoljno, a pri tome masno tkivo sprečava odavanje viška toplote.
Koze takođe teško podnose visoke temperature. Kod svih domaćih životinja visoke temperature mogu da prouzrukuju narušavanje produktivnosti, reprodukcije, loša je konverzija hrane, smanjen prirast, sporiji rast i razvoj, česta je embrionalna smrtnost, pojava bolesti, pa čak i smrtnost usled toplotnog udara.