Na samo petaestak minuta od Novog Sada ili Beograda, stiže se do prelepog Srema, čiji žitelji su poznati po gostoprimstvu, dobri domaćini svesni vrednosti kraja u kome žive.
Kada pomislite gde se prave kolači, sigurno vam na pamet padne odgovor – kolači se prave u poslastičarnicama i fabrikama, a zatim se izlažu u prodavnici. Ipak najlepši kolači prave u našim kuhinjama daleko od veštih poslastičara i modernih fabrika.
Mali biznisi su lek za izlazak iz krize jer uz relativno malo uloženog kapitala obezbeđuju egzistenciju celoj porodici a izrada domaćih kolača i torti je svakako odličan biznis.
Za podneblje Vojvodine karakteristična je štrudla s makom ili orasima od kiselog testa i po tome se znatno razlikuje od varijanti štrudle koje su karakteristične za nemačku i austrijsku kuhinju gde se pravi od slatkog testa.
Jedna od naših vrednih domaćica je i Ceca smerica. Srećemo je stalno na sajmovima koji se održavaju u Beogradu.
Svetlana Nikolin je ušla u ovaj posao 2008. godine, prodavajući kolače na pijaci Bežanijska kosa, prodavala je vikendom po 10 kg kolača, sada njena radionica proizvodi 100 kg kolača dnevno.
„ Na početku nije baš bilo lako, pravila sam sama, ali kao se posao širio uključili su suprug Branislav i sinovi Dušan i Lazar.
Sada imam tim divnih i vrednih žena koje nisu marile ni za vreme samo da se ispoštuje mušterija bezuslovno sam im zahvalna, ističe Svetlana i dodaje: Zahvala sam i mojoj majci Biljani Vračević koja se trudila da mi pomogne i prenese sve recepte od naših baka koje i danas koristimo. Kolači su svi ručno rađeni i sa domaćim sirovinama, trudimo se da saćuvamo tradiciju.
Bakina i mamina knjiga recepata je pravo bogatstvo, posebno kada naletimo na one ispisane rukom, umazanih listova kafom ili drugim sastojcima za spremanje kolača ili jela, te nas posebna nostalgija i ljubav obuzme dok ih spremamo.
Koliko god mi mislili da je to lak posao, iz Svetlanine priče vidimo da nije. Ipak treba imati smisla da napravite kolače. Imamo recept ali uvek može da se desi da nešto ne ide kako treba. Zato Svetlana ima Milenu Jeremić koja sa Svetlanom ostajala i po celu noć. Ove dve vredne sremice od oka vide šta treba dodati da bi kolač bio odličan.
Nikada se nisu predavale, nisu odustale i kada ih slome umor i nemoć. Trud se isplatio i sada mogu lepo da žive od svoga truda i rada.
U ponudi kod Cece sremice imaja preko 50 vrsta kolača i torti: štrudla, vanilice, breskvice, bakin kolač, rozen torta, salčici, krofne, a i slike koje govore više od reči.
Svetlana nam je otkrila i tajnu kako se čuvaju kolači
Ukoliko pravite kolače nekoliko dana pre slave važno je da ih skladištite na pravi način, jer u suprotnom oni mogu izgubiti svoju konzistenciju, ali i pokupiti mirise i postati drugačiji.
Ovi kolačići nikako ne podnose vlagu, jer ih ona omekšava, a samim tim i gube na hrskavosti. Preporuka za njihovo čuvanje jeste da ih odložite u hermetički zatvorenu posudu i da ih u nju nikako ne stavljate pre nego što se skroz ohlade.